Szukaj

Kalendarz

  Styczeń 2018
  P W Ś C P S N
  « Gru    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  

Skóra latem

  Skóra w okresie letnim wymaga szczególnej pielęgnacji. Zazwyczaj gdy tylko zrobi się ciepło lubimy odsłaniać nasze ciało narażając je na jakże szkodliwe promienie słoneczne. Brązowa i pięknie opalona skóra to tak naprawdę powód do dumy dla każdej kobiety w związku z tym nie ma się co dziwić, że w wolny słoneczny dzień nie potrafimy odmówić sobie leżakowania na słońcu. Niestety ale promienie słoneczne nie działają pozytywnie na naszą skórę i wiedziały o tym już nasze babcie i prababcie. Słońce przyspiesza proces starzenia się skóry w związku z czym mogą na niej szybciej pojawić się zmarszczki oraz może spowodować utratę jędrności. Jeżeli zatem chętnie wystawiamy ją na słońce pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji. Jedną z ważniejszych zasad jest unikanie oparzeń. Stosujmy kremy z filtrem a także starajmy się stopniowo wystawiać nasze ciał ona słońce. Wyjazd na cały dzień nad rzekę powinien być albo w towarzystwie balsamu z wysoką ochroną albo po kilku półgodzinnych sesjach opalania w przeciwnym razie może skończyć się dla nas poparzeniem skóry, a to z koeli może spowodować poważne problemy dermatologiczne.
  Na okres letni warto zakupić kremy głęboko nawilżające, gdyż słońce powoduje wysuszenie skóry. Wspaniale sprawdzą się ekstra zabiegi witaminowe pozwalające na odżywienie skóry i jej lepszą pielęgnację. Gdy tylko zauważymy u siebie poparzenie słoneczne powinniśmy zgłosić się czym prędzej do dermatologa lub do apteki. Nieleczone podrażnienia mogą w przyszłości przyczynić się do powstania nowotworów skórnych, które są niestety ale bardzo szkodliwą chorobą. Gdy tylko poczujemy pieczenie skóry warto zastosować maści przeznaczone właśnie do wyeliminowania tego typu problemów. Aby opalenizna dużej się trzymała należy stosować kremy brązujące. Ich działanie polega na symulowaniu skóry do produkcji substancji odpowiadających za piękny brązowy kolor. Pozwolą one na wzmocnienie naszej opalenizny, lecz także zabrązowią miejsca która były ukrywane przed słońcem pod ubraniem. Warto także zastosować olejki odżywcze bogate w witaminę A oraz E.

Profilaktyka

Medycyna rozwija się bardzo dynamicznie. W Polsce, w ostatnich latach szczególna role odgrywają wszelkiego rodzaju badania profilaktyczne, które w każdej dziedzinie maja decydujący wpływ na nasze dalsze zycie. Na zycie w pełnym zdrowiu. Świadomość pacjentów wciąż jeszcze jest mała – podkreślają lekarze. Nawet, jeśli w rodzinie notuje się przypadki ciężkich chorób, związanych z układem krążenia, czy nawet zmianami onkologicznymi – pozostałe osoby boja się iść do lekarza na badania. Albo – co jest jeszcze gorsze – zupełnie o tym nie myślą.

A trzeba zdać sobie sprawę, że jeśli nasz ojciec, matka czy brat choruje na serce, cukrzycę, nowotwór – jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. Dlatego badania profilaktyczne powinniśmy robić częściej niż zwykle. Usg piersi trwa tylko kilka minut – mało tego – jest całkowicie bezbolesne. A może wykazać najdrobniejsze zmiany, które nam laikom, zupełnie nie rzuciły się w oczy. Badania laboratoryjne krwi, to kolejne kilka minut naszego życia – które mogą zadecydować o latach. I tak, jest na każdym obszarze naszego stanu zdrowia. Jeśli zaniedbamy drobna plamkę na zębach – za kilka tygodni, czeka nas nieprzyjemne borowanie lub nawet leczenie kanałowe. Nie mówiąc już o wydatkach, jakie będziemy musieli ponieść. Jeśli nie zwrócimy uwagi na wadę zgryzu u naszych dzieci, prędzej czy później czeka je długotrwałe leczenie ortodontyczne. A to, może trwać kilka lat. Jeśli do specjalisty zgłosimy się szybko, jest szansa, ze wczesne zastosowanie aparatu, skróci ten okres do minimum. Podobnie ze skrzywieniem kręgosłupa. Badanie przeprowadzone przez ortopedę i szybkie skierowanie na rehabilitacje, uchroni nasze dzieci przez dużą skoliozę, którą możemy zatrzymać w młodym wieku. Potem jest już tylko trudniej.  Każde badanie profilaktyczne, tak naprawdę ma służyć temu, żeby upewnić się, ze wszystko jest w naszym organizmie w najlepszym porządku. Jeśli przy okazji, lekarze zdiagnozują początek choroby to jeszcze lepiej, bo szybko stłamszą ja w zarodku.

Ktoś kiedyś powiedział, że aby chorować trzeba mieć zdrowie. Paradoksalnie trzeba się z tym zgodzić. System opieki zdrowotnej w naszym kraju zmusza nas do nieustannej walki o to, by zarejestrować się na wizytę lekarska w możliwie krótkim czasie. Niestety trzeba mieć dużo zdrowia i cierpliwości. Kolejki do gabinetów specjalistów sa niezwykle długie. Zarejestrowanie się do poradni specjalistycznej graniczy często z cudem, ponieważ czas oczekiwania na konsultację to często nawet kilka miesięcy. W niektórych województwach na wizytę do neurologa czeka się ponad rok. Nie mówiąc o innych specjalistach. Nadzieje przynoszą badania profilaktyczne, dzięki którym w późniejszym czasie możemy uniknąć długotrwałego leczenia.

Dlatego specjaliści alarmują, by w każdej możliwej sytuacji brać udział w licznych akcjach promujących profilaktykę. Jeśli wiec dostałaś zaproszenie na bezpłatne badanie cytologiczne, skorzystaj z nich bez wahania. Badanie trwa kilka minut a tak naprawdę może uratować Ci zycie. To najważniejszy cel tego badania. Rak szyjki macicy jest bardzo groźny i w pierwszej fazie nie daje niepokojących objawów. Lepiej sprawdzić, ze nic Ci nie jest niż później żałować, ze nie poświęciłaś kilku minut na badanie. Późna diagnoza to nie tylko mniejsze szanse na wyleczenie. Będziesz musiał podjąć długotrwałe leczenie, odwiedzać lekarzy wiele razy. A co się z tym wiąże będziesz musiała mieć mnóstwo cierpliwości o jakiej wspomniano na wstępie. Oczekiwanie na wizytę, kiedy już wiesz ze jesteś chora dostarcza jeszcze większego stresu. Jeśli będzie Ci zależało na szybkiej wizycie, będziesz musiała skorzystać z gabinetów prywatnych. To z kolei wiąże się z kosztami. Profilaktyczne badania mogą wie uratować Ci życie – to po pierwsze. Mogą uchronią Cie przed kolejkami w sytuacji, kiedy okaże się ze jesteś chora. To również oszczędność pieniędzy. bo jeśli wcześnie zdiagnozujesz chorobę, lub co zdarza się częściej – okaże się ze chora nie jesteś nie będziesz musiała leczyć się prywatnie.